Пародонтологія

Якщо ви спльовуєте кров, коли чистите зуби, відчуваєте неприємний запах з рота, помітили почервоніння ясен або набряк – швидше за все у вас запалення ясен. Поставтеся до цієї проблеми серйозно, не можна недооцінювати її наслідки. Запустивши хворобу, ви можете втратити абсолютно здорові зуби.

Запалення ясен, гінгівіт, пародонтит, пародонтоз  – лікуванням цих захворювань займається пародонтологія.

Всі проблеми з яснами починаються з недостатньої гігієни. Навіть якщо старанно чистити зуби, все одно є поверхні, недоступні для зубної щітки. Залишки їжі утворюють м’який зубний наліт, на ньому розмножуються мікроорганізми.Накопичення  м’якого зубного нальоту викликає запалення ясен, яке називається гінгівітом. При гінгівіті ясна змінюють свій колір, набрякають і кровоточать при чистці зубів, з’являється запах з рота, неприємні відчуття у яснах – свербіж, печія і навіть біль.

Після обстеження для лікування гінгівіту, наш пародонтолог проведе професійну гігієну порожнини рота, видалить наліт (основну причину захворювання) за допомогою ультразвуку і содоструйного апарата, підбере засоби догляду за зубами. Порадить як вам в майбутньому правильно доглядати за зубами і яснами.

Професійна гігієна порожнини рота:

  • зняття зубних вiдкладень (зубний камiнь) ультразвуковим апаратом
  • кiнцева обробка поверхонь зубiв содоструйним апаратом (зняття м’якого нальоту)
  • накладання лiкувальноi пов’язки

Зубний камінь – затверділий зубний наліт, що утворюється на поверхні зубів.

Чим він такий небезпечний?

Накопичуючись, зубний камінь сприяє поширенню інфекцій в ротовій порожнині і виникненны патологічних ясенних карманів. А це – неприємний запах з рота, кровоточивість і запалення ясен. А далі розвивається гінгівіт, пародонтит, пародонтоз.

Ультразвукова чистка

Професійне чистка зубів, якщо проводити її регулярно, 2 рази на рік, дозволить не допустити подібного. Першим етапом цієї стоматологічної процедури є видалення зубного каменю, яке проводиться за допомогою спеціального інструменту – скейлера. На нього встановлюється насадка у вигляді тонкого гачка або стрижня, яка вібрує, руйнуючи зубний камінь, але при цьому не пошкоджує емаль зуба. Джерелом вібрації може бути звукова хвиля або ультразвук.

Содоструменева чистка зубів

Дія содоструменевого апарата полягає в тому, що через сопло наконечника під тиском подається суміш повітря, води і спеціального абразивного порошку, яка знімає наліт та харчові барвники. Як порошок (він схожий на дрібний пісок) використовується сода та лимонна кислота. Тому така чистка і називається повітряно-абразивна або содоструменева. Завдяки частинкам кулястої форми емаль зубів не пошкоджується.

Цей метод дозволяє видаляти біоплівку на зубах навіть у важкодоступних місцях: між зубами, над’ясневих і під’ясенних областях, очищає ясеневі кармани, проводити полірування коренів під ясенним краєм. Частинки зубного нальоту, вода, порошок збираються спеціальним стоматологічним евакуатором прямо в роті. Пацієнта попередньо накривають накидкою, обличчя iзолюють вiд потрапляння соди, дiлянку шкiри навколо рота та губи змащують маззю календули для уникнення подразнень, якi може спричинити потраплання абразивного порошку.

Після чистки зуби стають абсолютно чистими, повністю видаляється емалева кутикула (природній захист зубів від змін кольору). Вона відновлюється знову під дією білка слини на протязі 2-3 годин. Тому протягом цього часу забороняється палити, пити чай, каву або інші фарбуючі харчові продукти (кетчуп, буряк і т.п.).

Содоструменева чистка – лікувально-профілактична процедура, дозволяє:

  • очищати поверхню зубів від нальоту
  • полірувати поверхню зубів після видалення зубних відкладень
  • очищати поверхню зубів перед постановкою ортодонтических конструкцій (брекетів)
  • препарувати невеликі каріозні порожнини
  • очищати фісури перед герметизацією
  • санувати (очищати) ясенні кармани
  • очищати поверхню імплантів і незнімних ортопедичних конструкцій

Завдяки комплексній професійній чистці зубів:

  • відновлюється природний колір, чистота і блиск зубів,
  • знижується набряк і кровоточивість ясен,
  • збільшується термін служби імплантів, незнімних ортопедичних конструкцій (коронок і мостовидних протезів).

Регулярна чистка зубів у стоматолога – це професійний догляд за вашими зубами, запорука здоров’я порожнини рота і профілактика стоматологічних захворювань. Захворювання краще попередити, ніж лікувати.  Якщо гінгівіт не лікувати, то в результаті впливу мікрофлори зубного нальоту, поступово руйнується зв’язка, що з’єднує ясна і зуб, а далі запальний процес може поширитись вглиб, вражаючи кістку. Виникають патологічні пародонтальні кармани між зубами та яснами. Таке захворювання, при якому запалюються не тільки ясна і зв’язки зуба, але й кісткова тканина, що оточує зуб, називається пародонтит.

Пародонтит потребує адекватного та постійного лікування, він не проходить сам по собі. Після оцінки тканин пародонта і ступеню руйнування кісткової тканини, глибини пародонтальних карманів, для лікування пародонтиту, ми використовуємо самі сучасні методики:

  • Кюретаж — видалення патологічного вмісту пародонтальних карманів:
    • закритий кюретаж – за допомогою кюрет під місцевою анестезією
    • відкритий кюретаж – проводиться хірургічне розсічення ясен і очищення ясеневого кармана.
  • Шинування зубiв стабiлiзацiя рухомих зубiв у зубному ряду.

При пародонтиті виникають патологічні ясеневі кармани (простори між зубом і яснами) глибиною від 2 до 10 мм.  При цьому зменшуються ясна, оголюються шийки зубів, руйнується кістка, зубоальвеолярна зв’язка. Зуби стають рухливими і з часом втрачаються. В пародонтальних карманах накопичуються залишки їжі, тканини, що розкладаються, мікроорганізми та наслідки їх життєдіяльності. Біль, набряки, кровоточивість. Тривалий хронічний процес призводить до рухливості і втраті зубів.

Як вирішуються дані проблеми?

При глибині карманів вище 2 мм, наш пародонтолог рекомендує проведення їх механічного очищення за допомогою такої методики, як кюретаж.

Кюретаж – видалення патологічного вмісту пародонтальних карманів. За допомогою спеціальних інструментів кюрет Грейсі і Лангера. Пародонтальні кармани очищуються від під’ясеневих відкладень, грануляційної тканини, твердого зубного каменю, зруйнованого цементу, продуктів життєдіяльності мікроорганізмів.

Процедура проводиться під місцевою анестезією.
Без кюретажу, ручної очистки ясеневих карманов, наступні  способи лікування, обробка ясен антисептичними і антибактеріальними препаратами будуть неефективними.

  • Закритий кюретаж проходить без хірургічного розсічення ясен. Після очистки кюретами пародонтального кармана, полірується поверхня кореня зуба. Проводиться, якщо глубина його не перевищує 5-6 мм. Використовується при легкій та середній формі пародонтита. При проведенні процедури це захворювання ясен легко піддаєтся лікуванню. Не потребує хірургічного втручання. Після закритого кюретажу, при дотриманні всіх рекомендацій лікаря, вас очікує зменшення або навіть зникнення кровоточивості та печіння ясен. Поверхня зубів стає гладкою, укріплюються рухливі зуби. Можливе посилення чутливості, але це нормальна реакція на лікування, яка пройде за 1-2 тижні. Рекомендуємо використовувати зубні пасти та ополіскувачі для чутливих зубів.
  • Відкритий кюретаж передбачає розсічення до основи патологічного кармана при його глибині вище 5-6 мм. Кюретами очищується вміст карману з наступним використанням місцевих антибактеріальних препаратів. На пошкоджені ділянки потім наносяться остеогенні препарати для стимуляції росту кісткової тканини.

Кюретажце один з етапів лікування. Дуже важливо проводити підтримуюче лікування, щоб запобігти рецидиву захворювання. Наш пародонтолог складе для вас індивідуальний графік оглядів, профілактичних процедур, підбере засоби догляду за зубами та порожниною рота.

Обов’язково дотримуйтесь рекомендацій лікаря після пародонтологічного лікування.

Шинування зубiв

Серед сучасних способів зміцнення зубів, скорочення їх рухливості і подальшої втрати, а також відновлення тканин пародонта високою ефективністю відрізняється метод шинування. Він являє собою об’єднання деякої кількості зубів, схильних рухливості, в блокову структуру за допомогою спеціалізованого ортопедичного апарату, а саме – шини.Метод дозволяє не тільки зберегти жувальну функцію порожнини рота, але й естетику посмішки.

Що являє собою процедура?

Вона є одним з найпоширеніших способів лікування пародонтиту, який сприяє розхитування і втрати зубів. Тобто доктор забезпечує пацієнту фіксацію щелепи. Зуби при цьому об`єднуються за допомогою спеціальних конструкцій, які знижують навантаження на них. Представлена процедура запобігає руйнуванню кісткової тканини. Шинування зуба перешкоджає його випаданню, а значить, і більш дорогому лікуванню, проблемам з шлунково-кишкового тракту і просто поганого самопочуття.

Слід виділити такі переваги даного способу лікування:

  • Висока ефективність боротьби з патологією.
  • Відносно невисока вартість процедури.
  • Шинирование зуба дозволяє зменшити або повністю усунути його рухливість.
  • Можливість перерозподілу навантаження з хворої частини щелепи на здорову.

На ефективність процедури впливає кількість зубів. Тобто чим їх більше, тим вище шанси на відновлення функціональності щелепи. Крім того, краще фіксувати зуби невеликими групами, причому в передній частині ряду.

Показання до проведення процедури

Шинування зуба може бути застосовано не завжди. Ми розглянемо ті випадки, коли дозволяється проводити дану процедуру. Отже, можна проводити операцію в таких випадках:

  • Якщо у вас спостерігається рухливість зубів.
  • У разі пародонтиту і руйнування кісткової тканини.
  • Для запобігання розхитування зубів.

Істотних протипоказань до проведення процедури немає. Однак якщо кісткова тканина зруйнована занадто сильно, то шинування зубів при пародонтитi може не дати потрібного ефекту.

Дана процедура здатна усунути проблему на 5-10 років.

Фіксатори

Найпоширенішими є такі види фіксації:

  • Знімні. Вони зазвичай монтуються в тому випадку, якщо в ряді відсутній один або кілька зубів. При цьому пацієнт відчуває себе добре, у нього з`являється можливість проведення лікувальної терапії.
  • Незнімні. Завдяки таким шинам ви можете істотно знизити навантаження на хворі зуби. Встановлюються вони на тривалий термін (від 6 місяців до декількох років). Природно, в цьому випадку більше уваги приділяється типу конструкції, яка буде застосовуватися.

Знімні конструкції представляють собою спеціальні пластинки і капи, що дозволяють з’єднувати кілька зубів навіть за умови відсутності деяких з них, одночасно заповнюючи ряд. Також застосування знімних шин дає можливість проведення повторних терапевтичних заходів.

При незнімному шинуванні використовуються міцні матеріали, що забезпечують більш надійну порівняно зі знімним методом фіксацію зубного ряду. Саме тому незнімні конструкції застосовуються в першу чергу при значних пошкодженнях ясен і підвищеної рухливості зубів для запобігання перевантажень пародонту та профілактики його пошкодження.

В якості матеріалів виготовлення незнімних конструкцій найбільш часто застосовуються скловолокно, поліетиленова нитка або арамидное волокно (вантове шинування).

Вибір конкретного матеріалу залежить вiд  певних особливостей ротовій порожнини пацієнта, його вік, ступінь зубної рухливості і захворювань ясен, аномалії прикусу, наявність і масштаби твердих відкладень, лікування яке застосовувалось раніше та інше.

Найчастіше застосовується скловолоконне шинування зубів при пародонтозі. Відгуки про такий спосіб лікування дуже хороші.

Його перевагою є:

  • Естетична краса зубного ряду.
  • Зручність застосування.
  • Висока ефективність.
  • Більш проста техніка установки конструкцій.

Методика з використанням стекловолоконной стрічки

Спосіб шинування з використанням стекловолоконной нитки почав застосовуватися в пародонтології порівняно недавно, проте вже встиг себе зарекомендувати як ефективного методу боротьби з рухливістю зубів в силу надійності та естетики зовнішнього вигляду кінцевого результату.

Процедура установки може полягає в наступних етапах:

  • попереднє знеболення;
  • проведення з внутрішньої сторони зубів горизонтальній борозенки глибиною 2 мм і шириною 1,5-2 мм;
  • установка в борозенку стекловолоконной стрічки;
  • заповнення композитним матеріалом;
  • фотополiмеризацiя для зміцнення матеріалу.

У нас також проводиться лікування пародонтоза. Цей небезпечний хронічний процес супроводжується рівномірною атрофією кісткової тканини (руйнуванням), підвищеною чутливістю, зуби стають рухливими.

Лікування пародонтоза полягає в:

  • видаленні зубних відкладень;
  • лікуванні гіперестезії зубів (підвищеної чутливості) за допомогою десенсетайзерів;
  • пломбуванні клиновидних дефектів и дефектів патологічної  стираємості без препарування за допомогою внутрішньоротового піскоструменового апарату, композитних пломб і вкладок.

Своєчасне лікування ясен дозволить уникнути розхитування і втраті зубів, збереже їх здоровими і гарними. Крім того мікроорганізми з ротової порожнини через травний тракт потрапляють в кров, вражаючи в подальшому серце, нирки, легені. При лікуванні запальних процесів ясен дуже важливий комплексний підхід. Для тривалого збереження результату після активного лікування ми проводимо курси підтримуючої терапії. Для цього наш пародонтолог складає індивідуальний графік відвідувань для кожного пацієнта, не рідше 1 разу в 3 місяці.