Стоматологія для вагітних


Все більше набуває актуальності такий напрямок, як “стоматологія для вагітних”. Адже майбутній матері, з урахуванням фізіологічних та психологічних особливостей, необхідний ретельний підбір препаратів, особлива увага та підхід у лікуванні.

Що відбувається з яснами та зубами під час вагітності?

Найчастіше в цей період жінки скаржаться на загострення таких захворювань, як карієс, гінгівіт, пародонтит. Кожне з цих захворювань може призвести до втрати зубів при відсутності своєчасного лікування та профілактики. Це відбувається, тому що під час вагітності відбуваються зміни гормонального фону, зниження імунітету, а також змінюються умови життя вагітних, характер харчування, виникає тривале психо-емоційна перебудова.

Чи можуть “зубні” хвороби матері вплинути на здоров’я дитини?

Хворі зуби та запаленні ясна є джерелом інфекції для всього організму. З каріозної порожнини мікроби можуть проникнути через кореневий канал у кров та спровокувати порушення роботи системних органів (серця, нирок та ін.). Крім того, останні дослідження припускають, що передчасні пологи та народження дітей із зниженною вагою можуть бути пов’язані, втому числі, із захворюваннями ясен – інфекція в організмі матері може негативно вплинути на стан здоров’я дитини. Тому профілактичні огляди дуже важливі для здоров’я матері та майбутньої дитини.

Коли відвідати стоматолога і які процедури дозволені?

Оптимальний варіант – вирішити всі стоматологічні проблеми та провести професійну гігієну порожнини рота заздалегідь, перед плануванням вагітності, щоб звести до мінімуму можливі ризики. Якщо Ви випустили ситуацію з-під контролю і лікування у стоматолога під час вагітності неминуче, тоді необхідно пам’ятати про запобіжні заходи.
Так, в 1-му та 3-му триместрах вагітності бажано обмежитися виключно екстрено необхідними процедурами, обов’язково попередньо проконсультувавшись з лікарем–гінекологом стосовно прийому препаратів та анестезії. Виходячи з цього, в 1-му триместрі стоматолог повинен визначити необхідність подальшого лікування.

Найбезпечніший час для проведення стоматологічного лікування – це 2-й триместр (з 14-го до 26-й тиждень) вагітності. На цьому етапі можна проводити усі маніпуляції з урахуванням запобіжних заходів, звичайно.

Не рекомендовано проводити наступні процедури:

  • Імплантація
  • Протезування
  • Зняття зубного каменю (ультразвуком)
  • Хірургічне лікування

Дозволено проводити такі процедури, як:

  • Лікування карієсу
  • Лікування захворювань пародонту
  • Видалення зубів
  • Постановка брекет-систем ( якщо немає рухливості зубів)

 Чи можна робити анестезію та рентген під час вагітності?

Багаточисельні експерти відмічають, що якщо можна уникнути рентгенівських знімків та анестезії під час вагітності, то краще убезпечитися та відмовитися від даного виду діагностики, а також знеболення.

Проте, якщо рентген та анестезія необхідні, варто проводити їх у 2-му триместрі вагітності, так як в 1-му триместрі вагітності відбувається закладка життєво важливих органів та систем дитини , а в 3-му жінці вже фізично важко робити будь-які процедури. Офіційно дозволений для вагітних жінок та годуючих мам вид дослідження – це діагностика на дентальному компютерному томографі. Променеве навантаження мінімальне в даному випадку. Щодо анестезії, то  варто зауважити, що в сучасній стоматологічній практиці використовуються анестетики, які не містять адреналіну та не чинять негативного впливу на організм матері та дитини.

Які безпечні для здоров’я вагітної жінки медикаменти та обладнання використовують в сучасній стоматології?

Всі сучасні антисептичні препарати для обробки порожнини рота, каріозних порожнин, кореневих каналів є безпечними для вагітної жінки. Враховується виключно індивідуальне несприйняття певних компонентів препарату пацієнтом. Самі ж стоматологічні засоби є абсолютно безпечними.

Періодичність відвідання стоматолога вагітною жінкою?

  • Перший раз – після діагностики вагітності.
  • До 20-го тижня – 1 раз на місяць.
  • Від 20-го до 32-го тижня – 2 рази на місяць.
  • Після 32-го тижня – 3 рази на місяць.

Карієс набуває більш активного перебігу з середини вагітності, так як відбувається  інтенсивна мінералізація скелету та зачатків зубів дитини.

 Як доглядати за зубами під час вагітності?

  • По можливості обмежити вживання вуглеводів, солодощів – вони провокують розвиток карієсу.
  • Замінити газовані напої на воду, а фруктові соки – фруктами.
  • 2 рази на день чистити зуби фторвмісними зубними пастами, а якщо є запалення ясен, то пастами на основі лікарських трав, що мають протизапальний ефект, використовувати зубну нитку та ополіскувач.
  • При токсикозі (нудота, блювання) Вам допоможуть м’ятна жувальна гумка без цукру, а також полоскання ротової порожнини содовим розчином ( 1 чайна ложка на стакан води). Це дозволить нейтралізувати негативний вплив кислот на емаль зубів.
  • Виготовлення індивідуальних кап на верхню та нижню щелепи. Використання кап показане в комлексі з ремінералізуючим гелем для зміцнення структури зубів (ремінераралізуюча терапія є одним з методів профілактики карієсу).