Ендодонтія в стоматології: що це?

Слово «ендодонтія» нічого не скаже переважній більшості людей, але пацієнтам стоматологічних клінік важливо хоча б частково розбиратися в цьому понятті. Адже саме цей термін приховує дуже копітку роботу лікарів з порятунку зубів, які знаходяться загрозою видалення без грамотної допомоги фахівців. Чому це відбувається?

Ендодонтія (лат. Endodontics) – розділ стоматології, що вивчає будову і функцію ендодонта (комплексу тканин, які включають пульпу і дентин, що пов’язані між собою морфологічно і функціонально), методику і техніку маніпуляцій в порожнині зуба при травмі, патологічних змінах в пульпі, періодонті та за іншими різними показниками. Це наука про анатомію, патології та методи лікування порожнини зуба і кореневих каналів (ендодонта).

Дентін- тверда частина зуба, що складає його основну частину

У стоматології так називають один з терапевтичних розділів, в якому упор робиться на лікування кореневих каналів і тканин зуба, які оточують корінь, зокрема, періодонта. Проведення маніпуляцій в цій області вимагає від фахівця високого рівня професіоналізму і пильності, адже по суті, це робота з нутрощами зуба, які відповідають за його харчування, життєдіяльність та функціональність. Тому будь-яка помилка тут може загрожувати подальшим інфікуванням тканин і втратою зуба. Якщо ж процедура проведена якісно то при своєчасному протезуванні зуб слугуватиме ще мінімум з десяток років, навіть якщо до цього ситуація здавалася безнадійною (за статистикою, до 97% всіх зубів успішно піддаються ендодонтичному лікуванню).

Щоб розуміти, з якою саме областю працює лікар-ендодонт і чому його робота так відповідальна, давайте згадаємо, з чого взагалі складається зуб і яке у нього будова:

  • видима, зовнішня чи надясенна частина: це коронка, яку кожен з нас зможе без зусиль побачити просто відкривши рот. Коронка покрита напівпрозорою емаллю, яка є самою твердою частиною нашого організму на 96 відсотків складається з мінеральних речовин, і лише на 4% з води. А під емаллю розташований дентин. Він більш крихкий, тому що тільки на 70% складається з мінералів. Але саме від його відтінку залежить колір зубів, оскільки він просвічує крізь емаль,
  • внутрішня частина: це те, що приховано від нашого погляду всередині самого зуба і під яснами. Тут розташована коренева система. Кожен зуб має різну кількість каналів (зазвичай воно дорівнює кількості коренів), а самі канали пронизані нервовими закінченнями і судинами, які з’єднуються з лімфою і кров’ю. Прихована від нашого погляду і пульпа, яка розташована під дентином, вона є м’якою тканиною, пронизана нервовими закінченнями, її ще називають «серцем» зуба, тому що завдяки нерву, він нормально функціонує, «живе», отримує необхідне харчування, а також реагує на різні види подразників (тепло, холод).

Коли вам точно буде потрібно лікування:

  • всі форми пульпіту, а також глибокий карієс,
  • періодонтит і періостит, тобто флюс,
  • запалення в прикореневій області, наприклад, околокорневой кіста,
  • підготовка до протезування,
  • заміна старих пломб,
  • травми, що призвели до серйозних пошкоджень і руйнувань, тріщини і утворення великих порожнин, через які може відбутися інфікування пульпи.