Пульпа — це м’яка тканина, пронизана судинами і нервами. Нервових клітин всередині неї безліч, саме тому зубний біль вважається одним з найсильніших.
Пульпіт — це запальна реакція тканин пульпи (зубного «нерва»), яка виникає у відповідь на подразнюючий чинник, зовнішній чи внутрішній.
Чому ж при пульпіті виникає такий сильний біль?
Оскільки запальна реакція має фазу набряку, під час збільшення пульпи в розмірах, відбувається здавлення нервових клітин з розвитком сильного нестерпного болю.
При гострих формах пульпітів пульпа закрита тонким шаром каріозних тканин, а при хронічних формах, коли біль не такий виражений, найчастіше дно каріозної порожнини сполучається з пульповою камерою. У таких випадках біль носить ниючий характер і стає яскраво вираженим тільки при попаданні подразників в порожнину зуба (гаряче, гостре), або внаслідок повної закупорки порожнини над пульпою чим-небудь (насінням, горіхами, яблуком).
У результаті набряку і здавлювання всього сполучно-тканинного пучка відбувається поступовий некроз (омертвіння) нерва.
При одній з форм хронічного пульпіту гине лише коронкова частина тканини, а в каналах вона частково зберігається живою.
У стоматології виділяють кілька способів інфікування пульпи і виникнення пульпіту:
- через коронку зуба (ускладнення карієсу)
- через отвір верхівки кореня з проявом ретроградного пульпіту.
Ретроградна форма пульпіту є рідкісним явищем через свій специфічний механізм розвитку. Причинами виникнення ретроградного пульпіту є:
- Гематогенне (через кров) зараження пульпи зуба при загальних інфекційних захворюваннях (грип, краснуха та ін.), Коли інфекція поширюється на щелепно-лицьову область.
- При поширенні інфекції з ближніх до коріння зуба інфекційних вогнищ, якими найчастіше стає гайморова пазуха при гаймориті.
- Через інфіковані пародонтальні кишені (простір між коренем і яснами), коли за рахунок порушення зубоясенного прикріплення інфекція спрямовується до верхівки кореня зуба, провокуючи пульпіт.
Найбільш небезпечні ускладнення пульпіту
Найнебезпечніші ускладнення пульпіту виникають на тлі тривалого терпіння болів або регулярного прийняття знеболюючих таблеток. Найчастіше після пульпіту розвивається гострий або хронічний періодонтит — запалення тканин навколо кореня.
При гострій формі періодонтитів в більшості випадків люди звертаються в стоматологічну клініку з тієї причини, що виникають дуже сильні пульсуючі болі, і до зуба попросту неможливо торкнутися, іноді навіть язиком. Нерідко при цьому піднімається температура тіла і виникає таке відчуття, що зуб як би «виріс». Якщо до лікаря звертаються саме на цій стадії процесу, то після обробки зуба і проникненні в ділянку, де повинна знаходитися пульпа, з каналу виходить рясний гній з неприємним запахом.
При хронічних формах періодонтитів самими неприємними є утворення на яснах — свищі. Це канали, які відходять від запаленого кореня зуба і з яких періодично виходить гній, який погано пахне, полегшуючи на час страждання людині.
Найскладнішим для лікування і небезпечним для здоров’я є хронічний періодонтит, пов’язаний з так званими кістами. Про можливі розростання тканин навколо кореня у вигляді гранульом і кіст деякі люди добре знають, так як бачили цю картину після видалення свого зуба. Ці «гнійні мішечки» на видалених зубах звисають з коріння, маючи забарвлення від червоного до синюшного кольору. Така картина нікого не залишає байдужим і запам’ятовується надовго. Якщо ви подумали, що на цьому «жахи» закінчуються, то доведеться вас розчарувати.
Вищеперелічені ускладнення пульпіту були самими «мирними», які найчастіше проводять лише до втрати зуба. Існують захворювання, які впливають і на загальне здоров’я людини: періостит, остеомієліт, абсцес, флегмона, сепсис.
Етапи лікування кореневих каналів (видалення нерва зуба):
- Рентген для діагностики з метою визначення точного діагнозу.
- Індивідуально підібраний метод знеболення. Використання всього спектру сучасних анестетиків.
- Ізоляція зуба кофердамом (латексна серветка) для вашої безпеки (розчини та інструменти не потрапляють до рота) і попередження інфікування каналів слиною (успішність лікування стає набагато вищою).
Локалізація і проходження всіх каналів (механічна обробка) включає:
- Видалення пульпи зуба з коронкової частини і кореневих каналів.
- Визначення робочої довжина кожного кореневого канала за допомогою апекслокатора.
- Проходження і розширення каналів за допомогою ендомотора та інструментів з NiTi сплаву. Цей метод дозволяє «пройти» канал будь-якої складності, при цьому запобігти поломці інструментів в каналі.
- Медикаментозна обробка каналів — дезінфекція розчинами з використанням ультразвуку.
- Пломбування каналів.
Наші лікарі використовують сучасні методи, які дозволяють найбільш точно і щільно запломбувати кореневі канали:
- Метод гарячої латеральної конденсації гутаперчі за допомогою спеціального приладу для об’ємного тривимірного заповнення каналів будь-якої форми (3D обтурація).
- Контрольний рентген обов’язково проводиться після пломбування кореневих каналів, щоб переконатись, що вони запломбовані до верхівки. Якщо цього невідбулося, в не запломбованій частині каналу будуть розмножуватисьмікроорганізми. Це може викликати запалення, подальші ускладнення, біль.
Також ми проводимо усунення наслідків непрофесійного лікування зубних каналів:
- перепломбування невдало запломбованих каналів,
- терапевтичне лікування кісти і гранульоми зубів,
- видалення зламаних інструментів з кореневого каналу.
Успішність даних процедур забезпечує високий професіоналізм наших лікарів, сучасні матеріали і обладнання. Якісне пломбування анатомічно складних каналів зуба, мінімальний ризик виникнення рецидивів.